Papildus ienākumiem raksturīga viena svarīga iezīme – tie ir atalgojums par nodarbēm, kuras cilvēki veic paralēli savam pamatdarbam. Iemesli gūt papildus ienākumus var būt visdažādākie. Ja ir vēlēšanās un laiks piestrādāt, nauda arī var nebūt galvenais stimuls blakus peļņai. Strādājot darbu, kas nerada prieku, bieži vien nākas meklēt variantus, kā brīvajā laikā nodarboties ar kādu sirdij tīkamu pienākumu, un tas pavisam negaidot var sākt nest peļņu. Tāpat, ja aktieris raksta dzeju, inženieris – glezno vai reklāmas aģents nodarbojas ar karikatūru zīmēšanu, ienākumi no papildus nodarbošanās, iespējams, ir nebūtiski, salīdzinot ar pamatalgu, kādu persona saņem algas kontā, taču gandarījums un brīvība nodarboties ar to, kas nepieciešams iekšējai būtībai, ir neatsverams ieguldījums, varētu pat sacīt – pievienotā vērtība materiālajai ienākumu daļai.

Raksti rakstus un nopelni papildus ienākumus. Uzzini vairāk un nopelni ar tekstu veidošanu par dažādām tēmām.

Ja papildienākums attiecināms uz pensionāru mājsaimniecību un ja pensionāri saņem pensiju un vairs nestrādā citu algotu darbu, tad lielākoties to rada kāds no saimnieku vaļaspriekiem. Piemēram, tā varētu būt sakņu dārza uzturēšana, adīšana, tamborēšana, šūšana, izšūšana un citi rokdarbi, māla apgleznošana, kokgriešana, elektroierīču remonts utt.. Sarakstu var turpināt bezgalīgi. Sauso ziedu kompozīciju veidošana, ārstniecības augu vākšana, bērnu pieskatīšana ir vecmāmiņu mīļas nodarbes, kas sniedz ne vien papildus centu maciņā, bet arī iespēju būt sabiedrībā, attīstīt savu iekšējo pasauli un joprojām dot ieguldījumu apkārtējiem.

Ja papildienākumus meklē jauni cilvēki, kas aizņemti mācībās skolā vai augstskolā, darbu apjoms ir tikpat liels, tikai atšķirība būs to veidā. Parasti jaunieši nemeklē darbu, kas tieši saistīts ar apgūstamo zinību jomu. Daudzi topošie juristi, filologi, skolotāji vakaros strādā bāros un kafejnīcās, veikalos, restorānos. Tulkotāji pieredzi apgūst, jau pirmajos kursos piepelnoties ar zināšanām atbilstošu piedāvājumu. Nākamie administratīvie speciālisti, kas pieredzi vēlas apgūt tieši savā arodā, meklē darbu birojos, celtniecības, pavārmākslas jomā tehnikumu audzēkņi gūst pieredzi, strādājot uzņēmumos, kuri ir vistiešāk saistīti ar nākotnes amatu. Daudziem izpalīdz radi un vecāku draugi, pieņemot jauniešus darbā uz pusslodzi vai papildus darbu veikšanai. Šī tendence Latvijā pieņēmusi lielus apmērus, taču pastāv arī Valsts nodarbinātības aģentūras programma skolēniem, kas paredz tiem darbu piedāvāt vasaras mēnešos, savukārt uzņēmēji ir aicināti izteikt vakances savās firmās. Īpaši šāda veida sadarbība notiek pašvaldību līmenī.

Taču jāsaka, ka ar papildus ienākumu meklējumiem diemžēl ir jānodarbojas lielai daļai Latvijas skolotāju. Par vienas slodzes algu strādājošie parasti nesamierinās un turpina pasniegt privātstundas pēc darba laika beigām. Administratīvie darbinieki – sekretāri, lietveži, telefona operatori – brīvās stundas var izmantot, rakstot projektu pieteikumus, biznesa plānus. Viss, kas vajadzīgs darbam papildus savam galvenajam ienākumu avotam, ir atrodams dažādu kursu materiālos, cilvēku ieteikumos internetā, aptaujājot paziņu un draugu loku.

Populāri kļūst interneta apmācības kursu portāli un rakstīšana. Vairāk uzziniet sākuma lapā, kā nopenīt papildus ienākumus rakstot. Pasniedzēji ir pasaules lielāko un prestižāko universitāšu docenti un profesori, kuri savas zināšanas sniedz interesantā un saprotamā veidā. Interesentiem iespējams apgūt mārketinga stratēģijas, ekonomikas pamata modeļus, ķīmiju un fiziku, IT tehnoloģijas vienkāršotā valodā, kas palīdz profesionālā jomā, gan arī pilnīgi nesaistīti gūt papildus peļņu, piemēram, skolotājam iemācoties izveidot interneta mājas lapas.

Latvijā maz populāri ir virtuālie asistenti, taču, domājams, tuvākajā laikā šī nodarbošanās palīdzēs daudziem gan saņemt papildus ienākumus, gan biznesa īpašniekiem atrast cilvēkus, kuri var veikt telefoniskus pasūtījumus, izpētīt informāciju internetā utt…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.